"Aspazija/Rainis: dumpiniece/humānists. Divu latviešu dzejnieku stāsts"

undine, 04.09.2015., 13:22

Galerijas Centrs stiklotajā pasāžā jeb bijušajā Rīdzenes ielā no 2. līdz 14. septembrim būs aplūkojama Memoriālo muzeju apvienības (MMA) izstāde "Aspazija/Rainis: dumpiniece/humānists. Divu latviešu dzejnieku stāsts".

Izstādes ekspozīcija tika izveidota, svinot abu izcilo latviešu literātu 150. jubileju, un bija daļa no Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē publiskās diplomātijas un kultūras programmas.

Līdz šim izstāde "Aspazija/Rainis: dumpiniece/humānists. Divu latviešu dzejnieku stāsts" tikusi eksponēta UNESCO galvenajā mītnē Parīzē (Francija), Ļvovā (Ukrainā), V. un A. Vasņecovu Vjatkas mākslas muzejā Kirovā (Krievija), kā arī Jankas Kupalas Valsts literatūras muzejā Minskā (Baltkrievija) un Vitebskas apgabala novadpētniecības muzejā (Baltkrievija).

Foto: Vitālijs Vinogradovs. Izstāde "Aspazija/Rainis: dumpiniece/humānists" Parīzē, UNESCO galevenajā mītnē

Izstāde "Aspazija/Rainis: dumpiniece/humānists. Divu latviešu dzejnieku stāsts" vēsta par abiem dzejniekiem visas Eiropas attīstības kontekstā 19. un 20. gadsimta mijā, kad, sabrūkot impērijām, daudzas nācijas sāka lolot valstiskas autonomijas cerības un gaisā virmoja idejas par vienotu Eiropu.

Šajā laikā veidojās un attīstījās latviešu profesionālā literatūra, politiskā doma, izglītības sistēma. Aspazijas un Raiņa darbs kļuva par nozīmīgu latviešu nacionālās pašapziņas un kultūras pamatu. Viņu veikums ir atstājis dziļu iespaidu visu turpmāko paaudžu literātu darbībā, arī filozofijā, politiskajā kultūrā, pat ikdienas valodā – ar savu daiļradi un cittautu literatūras tulkojumiem Rainis latviešu valodā ieviesis un aktualizējis vairākus simtus vārdu, kas joprojām ir neatņemama latviešu literārās valodas sastāvdaļa.

Izstādi veidojusi Memoriālo muzeju apvienība, koncepcijas un teksta autors ir rakstnieks Pauls Bankovskis, izstādes mākslinieks – Kaspars Perskis.

Foto: Vitālijs Vinogradovs. Izstāde "Aspazija/Rainis: dumpiniece/humānists" Parīzē, UNESCO galvenajā mītnē

Visu izstādes laiku, no 2. līdz 14. septembrim interesentiem būs iespēja apmeklēt izstādi zinoša gida pavadībā bez maksas, iepriekš piesakoties pa tālruni 27162891 (darba laikā) vai epastu rainis.vasarnica@memorialiemuzeji.lv. Īpaši aicinātas skolēnu grupas.

Izstādes izveidi un eksponēšanu nodrošina Latvijas Republikas kultūras ministrija un atbalsta Galerija Centrs. Izstāde iekļauta arī Dzejas dienu 2015 programmā.

Raiņa 150. dzimšanās dienā – 11. septembrī – izstādi papildinās vairāki pasākumi. Visas dienas garumā, no plkst. 12.00 līdz 17.00 Rīdzenes ielā darbosies Dzejas dienu Dzejas pasts, piedāvājot nosūtīt sev tuvam cilvēkam, draugam vai paziņam īpašo Raiņa un Aspazijas 150 gadu jubilejas pastkarti Latvijas teritorijā bez maksas. Atklātnes izveidē Galerijā Centrs piedalīsies kaligrāfi (Latvijas Kaligrāfu biedrība), kas izvēlēto Raiņa vai Aspazijas citātu padarīs par unikālu mākslas darbu un dāvanu ikvienam adresātam. Dzejas pastu atbalsta Latvijas Pasts, AS "Antalis" un "McĀbols poligrāfija".

11. septembrī plkst. 12.30 notiks Latvijas Pasta Rainim un Aspazijai veltītā pastmarku bloka prezentācijas pasākums. Savukārt jau no plkst. 10.00 Galerijā Centrs notiks īpašā pastmarku bloka pirmās dienas zīmogošana.

Foto: Vitālijs Vinogradovs.

Paralēli Dzejas pastam un Latvijas Pasta īpašās pastmarkas zīmogošanas pasākumam Galerijā Centrs darbosies arī Ievas Helmūtes "Grafikas skolas" radošā darbnīca. Plašāka informācija www.grafikaskola.lv.

2014. gadā pavasarī pēc Kultūras ministrijas darba grupas Raiņa un Aspazijas jubilejas gada īstenošanai ierosinājuma Nacionālā kultūras padome vienojās 2015. gadu pasludināt par Raiņa un Aspazijas jubilejas gadu, rosinot valsts, pašvaldības un nevalstiskās organizācijas iesaistīties tā norisē ar iniciatīvām, plānojot un īstenojot pasākumus un citas aktivitātes Raiņa un Aspazijas personību un viņu radītā kultūras mantojuma aktualizēšanai. Raiņa un Aspazijas 150 gadu jubileja ir ietverta UNESCO 2014. – 2015. gada svinamo dienu kalendārā.

Par godu Raiņa un Aspazijas 150. dzimšanas dienai ir izveidota pasākumu programma "Pastāvēs, kas pārvērtīsies". Programmas informatīvie atbalstītāji: "Kultūras Diena", "Latvijas Avīze", portāls "Delfi", interneta žurnāls "Satori", portāls "Tvnet" un "Draugiem.lv".


0 коментариев Комментирование доступно всем.
Добавление комментария

Поля отмеченые * заполнять обязательно.

назад на список новостей

Реклама
Datuve.lv tehnoloģiju jaunumu portāls
Поделись радостью
חדרים לפי שעה <a href=https://www.irooms.co.il/>חדרים לפי שעה</a>

LarrySon

Thanks for finally talking about > Mašīnas man patīk hemp gummy</a>

Callie

You've gotten the most effective sites. Look into my blog post :: %anchor_text (https://medium.com/@lockerfortynine/skype-sex-with-hot-dirty-skype-girls-ebe5c12496d4)

JodyВойтирегистрация