Izcilas dokumentālās filmas programmā "BŪT vai BŪT"
Elīna Cire, 07.08.2015., 09:24No 2. līdz 6. septembrim notiks Nacionālā Kino centra organizētais 19. Baltijas jūras dokumentālo filmu forums – starptautisks pasākums kino profesionāļiem un skatītājiem.
Tā ietvaros kino cienītājiem būs iespēja noskatīties pēdējo gadu atzītākās pasaules dokumentālās filmas - programma "BŪT vai BŪT" tiks demonstrēta Rīgā, kinoteātrī "K.Suns", kā arī Latvijas reģionos.
Filmu tematika skars virkni sabiedrībā aktuālu tēmu - bēgļu jautājumu, vārda brīvību, mediju atbildību, lielvaru konfliktus, cīņu par resursiem, vardarbību ģimenē u.c. Vienlaikus programmā iekļauti arī vairāki iedvesmojoši un komiski kino stāsti. Notikumi risinās Meksikā, Jaunzēlandē, ASV, Sīrijā, Francijā, Rumānijā, Dānijā, Sudānā, Ukrainā un Krievijā. Deviņu filmu izlase veidota no pasaulē nozīmīgu kino festivālu programmām (Berlināle, Kannu kinofestivāls, Sandānsas kinofestivāls, IDFA, AFI Docs, CPH:DOX, Doc Leipzig u.c.)
Dažas no programmas filmām:
"Kā draugi atnākam" (We Come as Friends, 110 min, 2014, Austrija/Francija) ir 21. gadsimta odiseja – galvu reibinošs, zinātniskajai fantastikai līdzīgs ceļojums Āfrikas sirdī. Šobrīd, kad Sudāna, viena no kontinenta lielākajām valstīm, ir sadalīta divās daļās, atdzīvojusies sena civilizācijas patoloģija – koloniālisms, impēriju sadursme un jauni kari par zemi un resursiem. Hūberts Zaupers (Hubert Sauper), ASV kinoakadēmijas Oskaram un virknei citu balvu nominētais austriešu režisors, savā mazajā, pašbūvētajā lidaparātā aizved skatītāju uz visnepieejamākajiem nostūriem, ļaujot iepazīt biedējošu, bet fascinējošu pasauli.
"Krievu dzenis" (The Russian Woodpecker, 82 min, 2015, Lielbritānija/Ukraina/ASV) ir ASV režisora Čeda Grasijas (Chad Gracia) pirmā pilnmetrāžas dokumentālā filma, un tā kopš pirmizrādes šī gada janvārī strauji iemantojusi skatītāju un festivālu žūriju atzinību kā padomju varas sistēmu atmaskojošs mākslas darbs. Dzīvodams kara aizēnotajā Ukrainas ikdienā, filmas galvenais varonis, mākslinieks Fjodors Aleksandrovičs (Федор Александрович) izmeklē Černobiļas atomreaktora avārijas cēloņus, atklājot pavisam negaidītus vēstures noslēpumus.
"Sīrijas mīlasstāsts" (A Syrian Love Story, 80 min, 2015, Lielbritānija) jāredz visiem, kas aktīvi diskutē par bēgļu kvotām vai, gluži pretēji, norobežojas no imigrācijas jautājumu iztirzāšanas. Filma, nule kā ieguvusi galveno balvu vienā no vadošajiem dokumentālo filmu festivāliem Eiropā Sheffield Doc/Fest, ir esence no 400 stundu materiāla, ko skotu režisors Šons Makalisters (Sean McAllister) piecus gadus filmējis Sīrijā, Libānā un Francijā. Ko nozīmē būt bērnam ģimenē, kur tēvs un māte iepazinušies, būdami politieslodzījumā? Kā aizstāvēt savu zemi, ja tava dzīvība ir apdraudēta un ik dienas kāds no taviem draugiem iet bojā? Kā saglabāt mīlestību un cilvēcību pāri visam?
"Hiphoperācija" (Hip Hop-eration, 93 min, 2014, Jaunzēlande) būs dzirkstoša prieka avots. Kā norādījis režisors Brins Evanss (Bryn Evans), nav iespējams nefilmēt pensionāru grupu (vecākajai dalībniecei 96 gadi) kādā no Jaunzēlandes salām, kas uzņēmīgas deju skolotājas vadībā nolemj pieteikties hiphopa pasaules čempionātam Lasvegasā. Filma aizkustinošā atklātībā izaicina priekšstatus par vecumu, atstājot skatītāju mulsuma pilnā, bet laimīgā apziņā, ka dzīvē vēl viss priekšā.
Lai radītu papildus iespēju publiskām diskusijām par filmu tematiku, programmas ietvaros plānotas tikšanās ar to veidotājiem. Skolēniem, studentiem, pensionāriem un filmu profesionāļiem seansi būs pieejami bez maksas. Filmas tiks demonstrētas oriģinālvalodā, ar subtitriem angļu valodā, nodrošinot tulkojumu arī latviski.
Forumu organizē Nacionālais Kino centrs sadarbībā ar Radošā Eiropa Media biroju un "European Documentary Network".
Foruma atbalstītāji un sadarbības partneri – Radošā Eiropa Media programma, LR Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas Domes Kultūras pārvalde, Delfi.lv, "Satori".
Garminzmdq
XVII century was Nicholas Jarry <fr>.Weaponhpn
Hi, ego volo scire vestri pretium.OliviaSax