Doma dārzā – 1949. gada filma "Rainis"

Kristīne Matīsa, 08.07.2015., 07:54

Nacionālā Kino centra un sabiedriskās kustības "Mans Doms" rīkotie kinovakari Doma dārzā turpinās 9. jūlijā pl. 22.30 ar unikālu seansu - rakstnieka Roalda Dobrovenska priekšlasījums un režisora Jūlija Raizmana spēlfilma "Rainis" (1949). Ieeja bez maksas!

"Rainis" ir trešā spēlfilma, kas Latvijā tapusi tūlīt pēc Otrā pasaules kara, un pirmā, kas saņēmusi tolaik visprestižāko PSRS Valsts prēmiju (līdz 50. gadu sākumam tās nosaukums vēl bija Staļina prēmija). Krievu viesrežisora, klasiķa Jūlija Raizmana (1903-1994) uzņemtā filma ir spilgta liecība par 20. gs. 40. gadu padomju kinomākslas tendencēm, kā tās raksturojis kinozinātnieks Juris Civjans – izcilas personības biogrāfiskais materiāls filmā nevis atspoguļo realitāti, bet līdzinās varoņteikai. Šādā situācijā daudz atkarīgs no aktieru ansambļa, kam jāpaceļas pāri dramaturģijas shematismam, un ansamblis šajā filmā ir lielisks: titullomā Jānis Grantiņš, Aspazija – Milda Klētniece, Raiņa māsa Dora – Elza Radziņa, viņas vīrs Pēteris (Stučka) – Arturs Filipsons, vēl arī Žanis Katlaps, Jānis Osis, Arturs Dimiters, Roberts Mustaps, Edgars Zīle un citi. Filmā "Rainis" (pirms 66 gadiem!) kinolomā kā jauna meitene Ābelīte debitē šobrīd ļoti pazīstamā aktrise Baiba Indriksone. Augstas kvalitātes demonstrē arī filmas mākslinieka Herberta Līkuma un kostīmu mākslinieces Margas Spertāles darbs, savukārt operatora darbu veicis eksotisks tandēms no studijas "Mosfiļm" – krievs Aleksandrs Šeļenkovs (1903-1996) un ķīniete Ju–lan Čen, Maskavas kinoinstitūta absolvente, kas Padomju Savienībā tika dēvēta par Jolandu Jevgeņjevnu Čen (1913-2006). Interesanti, ka no 11 spēlfilmām, ko 20. gs. 40.-50. gados uzņēmis šis tandēms, četras apbalvotas ar PSRS Valsts prēmiju.

Jānis Grantiņš

Ievadvārdus seansam teiks rakstnieks, tulkotājs un publicists, Krievijā dzimušais Roalds Dobrovenskis, kurš tomēr tik dziļi spējis iegremdēties Latvijas kultūrā, ka viens no pirmajiem saņēmis Latvijas pilsonību par īpašiem nopelniem un, kas šā vakara kontekstā vissvarīgāk, uzrakstījis vienu no dziļākajiem un ietilpīgākajiem biogrāfiskajiem romāniem Latvijas literatūrā – Rainis un viņa brāļi (1999).

Grantiņš un Klētniece

Programmu "Divi dzejnieki Doma dārzā" veido septiņi brīvdabas kinoseansi ceturtdienu vakaros pl. 22.30 – pieci seansi jūlijā (2.07.-30.07.) un divi augustā (6.08. un 13.08.). Programmā iekļautas trīs pilnmetrāžas spēlfilmas, viena spēles īsfilma, septiņas dokumentālās filmas, astoņas animācijas filmas un 42 minūtes arhīva materiālu no 20. gadsimta 20. gadiem, režisoru spektrs – no Gunāra Pieša, Imanta Krenberga un krievu klasiķa Jūlija Raizmana līdz Rozei Stiebrai, Viesturam Kairišam un Kārlim Vītolam. Katra seansa sākumā īsus ievadvārdus teiks kāds erudīts, Raiņa un Aspazijas dzīvē un darbībā iedziļinājies speciālists – turpmāk kinozinātniece Inga Pērkone, literatūrzinātnieks un Latvijas Kultūras akadēmijas profesors Raimonds Briedis, režisors Viesturs Kairišs, aktieris un Raiņa lomas tēlotājs Juris Strenga.

Indriksone

Brīvdabas seansus "Divi dzejnieki Doma dārzā" organizē Nacionālais Kino centrs un biedrības Ascendum projekts "Mans Doms", finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un Lattelecom. Sekojiet regulārai informācijai www.nkc.gov.lv un www.mansdoms.lv.


0 коментариев Комментирование доступно всем.
Добавление комментария

Поля отмеченые * заполнять обязательно.





назад на список новостей

Реклама
Datuve.lv tehnoloģiju jaunumu portāls
Поделись радостью
then only a few have reached us

Garminzmdq

XVII century was Nicholas Jarry <fr>.

Weaponhpn

Hi, ego volo scire vestri pretium.

OliviaSax


Войтирегистрация