Jozefa Šternberga Zilais eņģelis
Ilona Brūvere, 11.06.2010., 09:1715.jūnijā 16.00 Čaka muzejs aicina uz bezmaksas kinoseansu Zilais eņģelis.
Aleksandra Čaka teātra recenzijas un rokraksti rūpīgi glabājas dzejnieka muzejā. Turpat var atrast populāru aktrišu fotogrāfijas un citas piemiņas lietas, kas stāsta par dzejnieka dzīvi, atstājot personiskas liecības par Čaka aizraušanos ar trim mūzām - teātri, dzeju un kino. Čaka muzejs pagājušā gada sezonā publikai sniedz ieskatu Grētas Garbo un Čārlija Čaplina radošajā rokrakstā dzejnieka acīm. Šoreiz pēcpusdienas seanss- Jozefa Šternberga Zilais eņģelis , veltīts aktrisei Marlēnei Dītrihai.
Marlēne Dītriha (Marlene Dietrich) ir pirmā vācu kinoaktrise un dziedātāja, kas filmējusies Holivudā. Savu karjeru viņa uzsāk pagājušā gadsimta 20 gados Berlīnē kā kabarē dziedātāja. Līdz 1929. gadam Dītrihas kontā jau ir 17 mēmā kino lentes un pirmās epizodes skaņu filmā. Marlēnei patīk izaicināt publiku ar saviem mīlas romāniem un, provocējot sensāciju alkstošo publiku, sabiedrībā parādīties vīriešu frakā.
1930 gadā aktrisi uz galveno lomu filmā "Der Blaue Engel" ("Zilais eņģelis"), atpazīstamākajā tā laika vācu kinostudijā UFA, uzaicina režisors Jozefs Šternbergs. Iespējams, ka šai muzikālajā drāmā Marlēne atveido pati sevi- kabarē dziedātāju Lolu. Dziesmas, kas skan filmā ir neiedomājami populāras un kļūst par Dītrihas koncertprogrammas klasiku. Aktrise bieži sniedz koncertus Parīzē, Londonā, Lasvegasā, Kopenhāgenā, Sidnejā un viesojas arī pēckara Vācijā. Izrādās, ka šai mēmā kino aktrisei piemīt pirmo skaņu filmu sieviešu lomās tik būtiskā izteikti erortiskā balss. Zilais eņģelis gūst milzīgu publikas atsaucību un Marlēne ar Lolas lomu kļūst par īstu filmu zvaigzni. Pēc filmas pabeigšanas Dītriha seko režisoram uz ASV un turpina filmēties pie Šternberga Holivudā. Režisors nežēlo naudu aktrises honorāriem, dārgiem automobīļiem, krāšņiem tērpiem un ekskluzīviem apartamentiem. Viņš nežēlo naudu savas iemīļotās filmu zvaigznes publiskā tēla uzturēšanai. Kad Vācijā pie varas nāk Hitlers, Dītriha pieņem ASV pilsonību. Viņa nav tikai Šternberga aktrise, bet ar lieliem panākumiem filmējas arī pie Ernsta Lubiča, Frica Langa, Billija Vaildera un Alfreda Hičkoka. Aktrisi draudzīgas un pat tuvas attiecības saista ar daudziem izciliem tā laika aktieriem, režisoriem un rakstniekiem, kas pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados pieder pasaules intelektuālajai, mākslas, literatūras un kultūras elitei. Viņas tuvākajā draugu lokā ir arī Žans Gabēns un Ēriks Marija Remarks. Dītriha, jeb Marija Magdalēna fon Loša, dzimusi 1901.gada 27.decembrī, Berlīnē. Viņa mīl sevī noslēpumaino Marlēni un uzticas mūžīgās jaunības noslēpumam tik ļoti, ka pēc aktīvās aktrises karjeras beigām, gadu desmitiem neiziet no sava nama Parīzē, lai neviens neredzētu - kā viņa noveco. Marlēne Dītriha mirusi 1992. gadā Parīzē un apglabāta Berlīnes kapos.
15.jūnijā 16.00 Čaka muzejs aicina uz bezmaksas kinoseansu Zilais eņģelis.
Piedāvā Rīgas pašvaldības Kultūras iestāžu apvienība
Eileen
Dear Sir, I am interested in your services please send me more details. ThanksForest
manuscripts held ontoCandyicn