Valtera Morgetālera kolekcija
Liena Galeja, 29.09.2006., 11:20Latvijas Kultūras akadēmijas organizētā Šveices psihiatra Valtera Morgentālera (Morgenthaler; 1882 – 1965) kolekcijas izstāde Ārzemju mākslas muzejā „Cilvēks zvēru vidū”, papildinot starptautisko zinātnisko konferenci „Prāta metamorfozes: vājprāts, neprāts, vieglprāts, bezjēga”, pirmo reizi Latvijā piedāvā iespēju aplūkot vienu no izcilākajām mentāli slimo mākslinieku darbu kolekcijām pasaulē.
Interese par mentāli slimo autoru mākslu aktualizējas 19. - 20.gs. mijā, lielā mērā pateicoties Valteram Morgentāleram. 1908.gadā, uzsākot darbu Bernes kantona Mentāli slimo ārstēšanas iestādē Valdavā (Waldau), viņš ieinteresējas par klīnikas pacientu zīmējumiem ar mērķi pētīt pārejas no rakstīšanas uz zīmēšanu kā pacienta radīto grafisko simbolu izmaiņas psihes bojājumu ietekmē. 1918. gadā Morgentālers savus pētījumus publicē disertācijā, salīdzinošajai analīzei izmantojot aptuveni 5000 garīgi slimu autoru zīmējumus. Iegūtais materiāls ir kalpojis par pamatu izstādei, kas tika izveidota Valdavas klīnikas muzejā 1914.gadā, lai piedalītos Šveices Nacionālajā izstādē Bernē. Īpašu ievērību gūst slimnīcas pacienta Ādolfa Velfli (Wölfli) darbi: zīmējumi, teksti, partitūras un kolāžas, kas veido pamatu pētījumam „Garīgi slimais kā mākslinieks” („Ein Geisteskranker als Künstler”, 1921), pirmoreiz mākslas vēsturē akceptējot mentāli slima cilvēka jaunrades potenciālu.
Mūsdienās ir izveidotas vairākas mentāli slimo autoru darbu kolekcijas. Viena no lielākajām – Valtera Morgentālera kolekcija, veido Bernes Psihiatrijas muzeja krājuma pamatu. Tajā ietilpst Valdavas klīnikas 1914.gadā veidotās izstādes materiāli, zīmējumu komplekts, kas izmantots klīnikas personāla apmācībai, un garīgi slimo Valdavas klīnikas pacientu zīmējumi, kas veido lielāko kolekcijas daļu. Šobrīd Morgentālera kolekcijā ietilpst aptuveni 5000 darbi: apmēram 2500 attēli (zīmējumi, akvareļi, eļļas gleznojumi un kolāžas); apmēram 1500 teksti vācu un franču valodās; darinājumi no koka, auduma, keramikas, metāla un citiem materiāliem. Darbu atlasē ievērots estētiskās vērtības princips, izslēdzot, piemēram, pornogrāfiska satura zīmējumus, kam nepiemīt mākslinieciska kvalitāte. Sākot ar 1980.gadu, kolekcija tiek organizēta pēc zinātniskiem principiem, rūpējoties par darbu kataloģizēšanu un saglabāšanu, kā arī veidojot regulāras izstādes.
Izstādei „Cilvēks zvēru vidū” izvēlēti 122 Morgentālera kolekcijas, Bernes Psihiatrijas muzeja kolekcijas un privātu kolekciju darbi, kas tapuši laikā no 1912. līdz 2001.gadam – dažādu autoru zīmējumi, gleznojumi un kolāžas. Bernes Psihiatrijas muzeja veidotās izstādes mērķis ir akcentēt darbu saturisko aspektu, no dažādiem skatupunktiem raugoties uz cilvēka un dzīvnieka savstarpējām attiecībām, bet fokusu uz īpašo pozīciju, kādā atrodas darbu autori, atstājot izstādes apmeklētāju ziņā.
Izstāde veidota sadarbībā ar Šveices vēstniecību Latvijā.
Generationoot
"Julia's Garland" (fr. Guirlande de Julie)Keypadagts
from a printed book, reproductionKitchenAidrzd