Festivāla "Ad Lucem" noslēguma koncertā - baltu un persiešu etno mūzika

Mārtiņš Pučka, 30.06.2015., 10:10

Introvertās mākslas festivāla "Ad Lucem" noslēguma koncerts "Baltu un persiešu etno mūzika" šogad izskanēs divas reizes – 28. jūlijā Ventspils teātra namā "Jūras vārti" un 29. jūlijā Siguldā, koncertzālē "Baltais flīģelis".

Sauļus PetreikisTajā piedalīsies dažādu valstu mākslinieki, kurus vieno mīlestība uz harmoniju, dvēseles gaismu un ideju, kas vienotā izjūtā spēj savienot dažādu tautu un reliģisko piederību cilvēkus.

Gadsimtiem seno baltu un sūfiju mūziku koncertā atskaņos atzītā latviešu koklētāja Laima Jansone, lietuviešu pūšaminstrumentālists Sauļus Petreikis, Irāņu dafa spēles virtuozs Hamidreza Rahbaralams, latviešu situminstrumentālists Mārtiņš Miļevskis un instrumentālā grupa. Savukārt muzikālo izpildījumu papildinās izcilā turku dejotāja un horeogrāfa Alpera Akčaja priekšnesums un irāņu kaligrāfijas mākslas vizualizācijas.

Labi pazīstamajai un klausītāju iemīļotajai kokles spēles virtuozei Laimai Jansonei ir īpaši nopelni latviešu mūzikā. Laima ir iecēlusi mūsu tautas seno instrumentu – etnogrāfisko kokli visaugstākajā goda vietā un tiek aicināta uzstāties visnozīmīgākajos valsts pasākumos. Apvienojot etnogrāfisko un mūsdienīgo, tradīciju un improvizāciju, viņa rada savu neatdarināmo skaņu pasauli. 2011. gadā Jansone kļuva par pirmo Latvijas mūziķi, kuras uzstāšanās tika iekļauta lielākā un ietekmīgākā pasaules mūzikas gadatirgus "Womex" oficiālajā programmā. Pēc šīs pasaules debijas jaunā mūziķe saņēma sajūsmas pilnas atsauksmes. Šogad Laima ir viena no tiem izcilajiem māksliniekiem, kuri nes Latvijas vārdu pasaulē Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē pasākumos. Brīnišķīgi savu spēles būtību atklāj pati Laima: "Ja jūs jautātu, ar ko tieši kokles ir īpašas, es teiktu, ka tā ir skaņa, iespēja aizvērt acis un ļauties brīnumam. Tā ir saikne ar vietu, no kuras nāc, saikne ar mirkli, kurā esi. Tā ir personība, kas reizēm liek nobrāzt pirkstus, atgādinot par esamības skarbumu. Tas ir izaicinājums vienā stīgā atklāt pasauli, vairākās - nebeidzamās dzīvības noslēpumus."

Sauļus Petreikis (1984) ir reizē talantīgs dabas bērns un profesionāls mūziķis, trompetes virtuozs, dziedātājs, tautas mūzikas pazinējs, skolotājs, producents un izpildītājs multi-instrumentālists, viens no nedaudzajiem cilvēkiem Eiropā, kam pieder unikāla mūzikas instrumentu kolekcija no visas pasaules. To viņš prot likt arī lietā – viņš brīnišķīgi pārvalda ne tikai lietuviešu birbīnes, ragus un svilpes, bet vairāk nekā 30 dažādu tautu pūšaminstrumentus, tai skaitā indiešu bansuri, persiešu neju, armēņu duduku, Nepālas flautu, dažādas ķīniešu flautas, ķeltu stabules, īru un skotu dūdas, vairākus Dienvidāfrikas, Ziemeļamerikas un Dienvidamerikas instrumentus, austrāliešu didžeridu, slovāku svilpes un harmonikas un vēl daudzus citus. Šo instrumentu spēles prasmi Sauļus ir apguvis no skolotājiem dažādās zemēs. Lai gan Sauļus akadēmiskā izglītība ir Lietuvas Mūzikas un Teātra akadēmijas klasiskās trompetes klase, viņš aktīvi iedziļinās pasaules mūzikā un, protams, lielu uzmanību pievērš lietuviešu tautas mūzikai. Sauļus praktizē arī tuviešu rīkles dziedāšanu, pastāvīgi meklē jaunas skaņas, apvieno autentisko un inovatīvo, eksperimentē ar vibrācijām un padziļināti pēta, kā tās ietekmē cilvēku un viņa apziņu. Viņa izpildītās programmas ir daudzveidīgas un katru reizi atšķirīgas, piemērojoties telpai un auditorijai. Ar mūzikas palīdzību viņš dalās savas sirds priekā, un visdažādāko mūzikas instrumentu spēles prasme un radoša pieeja dod viņam iespēju veikt neatkārtojamus ceļojumus pa visu pasauli, sadarbojoties ar starptautiskiem mūziķiem, dejotājiem, aktieriem un režisoriem. Petreikis ar solo programmu, kā arī kā solists Lietuvas un Polijas simfoniskajiem orķestriem ir viesojies Dānijā, Portugālē, Beļģijā un Luksemburgā, Somijā, Zviedrijā, Polijā, Norvēģijā, Vācijā, Francijā, Grieķijā, Balkānu valstīs, Nīderlandē, Krievijā un Latvijā.

Irāņu dafa spēles virtuozs Hamidreza Rahbaralams no Šīrāzas Latvijā ir uzstājies jau vairākkārt, un ik reizi zāles ir skatītāju pilnas, līdzīgi kā tas ir arī viņa koncertos Irānā, Taizemē, Indijā, Turcijā. Hamidreza lieliski spēlē arī citus austrumu mūzikas instrumentus – sitāru, tamburu, džambu. Savu dzīvi Hamidreza nespēj iedomāties bez pasniedzēja darbības, viņš dalās ar savu prasmi un zināšanām, mācot jaunos talantus mūzikas skolā Irānā (Ahoora International Institute) un arī Latvijā. Hamidreza ir strādājis ar tādiem orientālās mūzikas kolektīviem kā "Sama dar Atash", "Tanbour navazane Biston", "Goran", "Dosar" . Viņa mūzika valdzina un aizrauj klausītājus, viņu var klausīties bezgalīgi, tāpat kā ieklausīties vējā vai ūdenskrituma šalkoņā. Jāpiebilst, ka irāniešu mūziķis ir arī izcils kaligrāfijas meistars.

Alpers Akčajs, tālu aiz Turcijas robežām pazīstams dejotājs, ir Stambulas Modernā teātra mākslinieks, Eksperimentālās mākslas asociācijas biedrs, kā arī UNESCO Starptautiskās internacionālās dejas komitejas biedrs. Dzimis Stambulā, Stambulas universitātē ieguvis maģistra grādu gaismas komunikācijā un dizainā. Dejotājs nepārtraukti pilnveidojas, slīpējot ķermeņa pārvaldīšanas mākslu dejā un piedaloties dažādos semināros, meistarklasēs un mūsdienu dejas skolu nodarbībās. Kopš 2003. gada viņš iesaistās dažādos projektos, aktīvi sadarbojas ar dejas meistariem no visas pasaules. Sūfiju mistisko rituālu (īpaši dervīšu) iedvesmots, Alpers Akčajs veido arī pats savus gaismas un dejas uzvedumus, kas sakņojas tradicionālās un modernās dejas tradīcijās, instalācijās izmantojot arī elektronisko mūziku un modernas skaņu ierakstu tehnoloģijas.

Introvertās mākslas festivāls "Ad Lucem" ir mākslas radīta telpa, kas sniedz patvērumu no ikdienas steigas un stresa – miera un harmonijas oāze, kurā var ieklausīties skaņās, klusumā un sevī, sastapt ceļabiedrus un gūt iedvesmu. Kopš 2002. gada sadarbībā ar izciliem māksliniekiem festivāls "Ad Lucem" ik gadu piedāvā augstvērtīgus koncertus, kuru raksturīgā iezīme ir īpašais introvertās mākslas fenomens. Tas aicina ikvienu pievērsties savai iekšējai pasaulei, meklēt būtisko un atklāt sevī dabiski mītošo garīgumu.

Plašāka informācija Introvertās mākslas festivāla interneta mājas lapā www.adlucem.lv.

Festivāla "Ad Lucem" biļetes pieejamas:

  • "Biļešu servisa" tirdzniecības vietās un internetā www.bilesuserviss.lv;
  • internetā www.ticketshop.lv;
  • koncertzāles "Baltais flīģelis" kasē, Siguldā, Šveices ielā 19, tālr. 67974787. Skolēniem, studentiem un pensionāriem 30% atlaide. Uz koncertiem Siguldas koncertzālē "Baltais flīģelis" Siguldas ID karšu īpašniekiem 30% atlaide.

Festivālu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome un Siguldas novada dome.


0 коментариев Комментирование доступно всем.
Добавление комментария

Поля отмеченые * заполнять обязательно.

назад на список новостей

Реклама
Поделись радостью
Спасибо за статью, было познавательно! а вот еще кое-что интересное по теме: яндекс плюс Может, кому-то пригодится.

Berry

Theme site super 000*** ru.hc.lv

MWKqVooMYB

Theme site super 000*** hc.lv

fXjbvyAOtM


Войтирегистрация