"Pasaules zvaigznes Liepājā"

Liene Jakovleva, 07.04.2008., 15:29

11. aprīlī Liepājas teātrī ciklā "Pasaules zvaigznes Liepājā" viesosies diriģents Liors Šambadāls, lai muzicētu kopā ar Liepājas simfonisko orķestri

Koncerta programmā ietverta Riharda Štrausa (1864-1949) un Roberta Šūmaņa (1810-1856) mūzika.

Riharda Štrausa daiļrade pārstāvēta ar diviem opusiem. Duets koncertīno klarnetei, fagotam, stīgu orķestrim un arfai (1947) ir viens no komponista pēdējiem opusiem, kas veltīts draugam, orķestra Vīnes Filharmoniķi fagotistam Hugo Burghauzeram un Itālijas-ŠveiceLiors Šambadālss apvienotajam Lugano Radio simfoniskajam orķestrim. Tā pirmatskaņojums notika tieši pirms 60 gadiem – 1948. gadā minēto mūziķu un diriģenta Otomāra Nusio interpretācijā. Līdzīgi kā citās Štrausa pēdējo gadu partitūrās, arī Duetā saklausāma atsacīšanās no masīva orķestra sastāva, blīvām, orķestrālām faktūrām, tā vietā piedāvājot gandrīz neoklasicistisku atturīgumu mūzikas valodā un caurspīdīgumu faktūrā.

Koncertā skanēs arī viens no populārākajiem Riharda Štrausa darbiem - simfoniskā poēma "Dons Žuans op. 20" (1888-89), kas pieder komponista brieduma perioda opusiem un tapusi, kad komponists bija 24 gadus jauns. Tieši līdz ar šo darbu Štrauss, kura daiļradē līdz tam bija saklausāmi Mendelszona, Brāmsa un Šūmaņa mūzikas vaibsti, sāka izkopt un veidot savu rokrakstu. Dons Žuans pirmatskaņojumu piedzīvoja 1889. gadā Veimārā, komponistam esot pie diriģenta pults.

Pavasara izjūtu radīs programmā iekļautā Roberta Šūmaņa Pirmā simfonija "Pavasaris B dur op. 38", kas tapusi 1840. gada nogalē un pirmoreiz atskaņota 1841. gada 31. martā Leipcigā ar Fēliksu Mendelszonu pie diriģenta pults.

Koncertā pie diriģenta pults stāsies  – 1950. gadā Telavivā dzimušais diriģents. Viņš apguvis alta un trombona spēli, kā arī kompozīciju un orķestra diriģēšanu. Studējis Zalcburgas Mozarteum pie ungāru izcelsmes diriģenta Karla Melles, vēlāk papildinājies Vīnē pie Hansa Svarovka, Karlo Marijas Džulīni, Igora Markeviča un Franko Ferraras. Kompozīcijā "Vīnē" papildinājis zināšanas elektroniskā mūzikas jomā, bet Francijā - pie ievērojamā poļu avangardista Vitolda Ļutoslavska. 1980. gadā viņš kļuva par Izraēlas pilsētas Haifas simfoniskā orķestra galveno diriģentu, no 1986. līdz 1993. gadam vadīja "Kibuču" kamerorķestri Telavivā, Izraēlā, ar ko vairākkārt bieži koncertēja Eiropā. Šambadāls regulāri viesojas pie Eiropas un Izraēlas orķestriem, viņa dibināti darbojas ansambļi "Acustic 7/11" un "Musica Nova", kā arī iestudē paša rakstītas partitūras. 1993. gadā, līdz ar teātra atvēršanu, Šambadāls tika uzaicināts kļūt par Vācijas "Kaizerslauternas Pfazltheater" orķestra muzikālo vadītāju, kur viņš aizvadīja septiņu gadus. No 2000. līdz 2003. gadam viņš bija Slovēnijas Radio un TV simfoniskā orķestra Ļubļanā galvenais diriģents, bet no 1997. gada Šambadāls ir Berlīnes simfoniķu galvenais diriģents.

Kopā ar orķestri muzicēs klarnetists un Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra direktors Ints Dālderis un fagotists Dzintars Jurgelaitis - Liepājas simfoniskā orķestra fagotu un koka pūšaminstrumentu grupas koncertmeistars.

Koncerts notiks 11. aprīlī plkst. 19.00 Liepājas teātrī. Biļetes (Ls 3 - Ls 10) var iegādāties Liepājas teātra un t/c Ostmala kasēs, kā arī Biļešu Paradīzes kasēs.
0 коментариев Комментирование доступно всем.
Добавление комментария

Поля отмеченые * заполнять обязательно.

назад на список новостей

Реклама
Поделись радостью
Вызвать профессионального сантехника в СПб за 1 час вызвать сантехника на дом спб <a href=24santehnik-4.ru>24santehnik-4.ru</a> .

santekhnik_SPb_fvpt

ЗизПорно

Kermit

Theme site super 000*** ru.hc.lv

YquOvPaVkQ


Войтирегистрация