Pasaulslavens Indijas mūziķis spēlēs Rīgā

Reinis Jaunais, 04.11.2010., 14:36

5. novembrī Kongresu namā, festivāla "Days of India" ("Indijas Dienas") ietvaros, sniegs koncertu pasaulslavens Indijas mūziķis - flautists Hariprasāds Čaurasija.

Viņš noteikti ir gan Indijā, gan pasaulē dižākais Ziemeļindijas bambusa flautas bansuri izpildītājs. 2006.gadā muzikants jau apmeklēja mūsu pilsētu, un koncerts, ko organizēja Jantra Music Projects (Rīga) kopā ar ILCC (Indo - Latvian Chamber of Commerce), ar ICCR ( Indian Council of Cultural Relation), Indijas vēstniecības un Latvijas Republikas Kultūras ministrijas atbalstu, izskanēja ar milzīgiem panākumiem. Tāpat patīkami atzīmēt, ka pašreizējais apmeklējums sakrīt ar paša spilgtākā no Indijas festivāliem – Divali (Gaismas un uguns svētku) svinēšanu.

Pateicoties savai retajai spējai savienot novatorismu un sekošanu stingrām tradīcijām, gan savā dzimtenē, gan Rietumos Hariprasāds Čaurasija iemantojis vispārēju atzinību, tādejādi arī nozīmīgi paplašinot Indijas klasiskās mūzikas klausītāju loku.

Viņam izdevies radīt jaunus izteiksmīgus bansuri spēles paņēmienus, kā arī pirmo reizi flautas spēles kontekstā atrast maksimāli pārliecinošu galveno rāgas daļu – alapa un džora – jēdzienisko iemiesojumu. Skanējuma pārsteidzošais vieglums un siltums, šķietamā virtuozitātes robežu neesamība un viņa spēles radītās pozitīvās izjūtas padarījušas Hariprasādu Čaurasiju par gaidītu viesi daudzās Āzijas, Eiropas un Amerikas valstīs.

Neskatoties uz savu cienījamo vecumu (māksliniekam šogad apritēja 72 gadi), Hariprasāds Čaurasija ir enerģijas pilns un, tāpat kā agrāk, viens no pieprasītākajiem Ziemeļindijas klasiskajiem mūziķiem.

Viņa solokoncerti parasti skan visprestižākajās koncertzālēs gan Indijā, gan Eiropā (Royal Festival Hall Londonā), gan ASV (Carnegie Hall Ņujorkā), gan Japānā. Viņa priekšnesumi tiek dokumentēti daudzos ierakstos, kurus izdod vadošās skaņu ierakstu kompānijas Indijā, ASV un Eiropā.

Hariprasāds Čaurasija labprāt muzicē kopā ar citiem izciliem muzikantiem – gan Indijas, gan Rietumu. Viņa muzikālo partneru vidū ir izcilu Indijas klasisko mūziķu zvaigznājs: Alla Rakha, Šivkumars Šarma, Zakirs Huseins, Kumars Boze un daudzi citi., kā arī tādas Rietumu mūzikas superzvaigznes kā ģitāristi Džons Maklāflins un Lari Koriels, saksofonists Jans Garbareks, perkusionists Triloks Gurtu. Hariprasāds Čaurasija apvieno intensīvu koncertdarbību ar pasniegšanu. Viņš vada neskaitāmas meistarklases un arī izpilda Roterdamas konservatorijas Pasaules mūzikas fakultātes mākslinieciskā vadītāja pienākumus.

Atbilstoši senai Indijas tradīcijai, cilvēkus ar izcilām garīgajām kvalitātēm, kas īpaši daudz veikuši savas dzimtās zemes kultūras un mākslas labā, dēvē par pandītiem. Hariprasāds Čaurasija jau sen nes šo goda nosaukumu. Indijā viņam piešķirtas visaugstākās balvas, kādas vien var saņemt mākslas pārstāvis.

Koncertu organizē ILCC (Indo-Latvian Chamber of Commerce).

Tajā pašā laikā Rīgā notiks izstāde "Indijas mūzikas instrumenti", kurā tiks izstādīti XX gs. vidus gan ziemeļu, gan dienvidu Indijas labāko meistaru darinātie instrumenti. Daži no tiem ir tikuši eksponēti labākajos pasaules mūzikas instrumentu muzejos, tostarp M.I.Gļinkas Valsts Centrālās Mūzikas Kultūras muzejā un Sankt-Pēterburgas Valsts Teātra un Mūzikas muzejā. Visi instrumenti ir darba stāvoklī un būs iespējams saņemt konsultācijas par spēles tehniku.

Biļetes uz koncertu var iegādāties "Biļešu servisa" kasēs.
 


1 коментарий Комментирование доступно всем.
Dore, 07.11.2010. 23:25:43 (ip:86.2.134.197)
Рейтинг комментария: 0

Biju uz si muzika uztasanos londona ,paris dienas atpakalj. Notika barbican centre. Bija liela vilsanas, diemzel nelikas nemaz kvalitativi un interesanti. Zale cilveki izskatijas mazliet neapmierinosi un daudzi pat guleja, tai pat skaita mani draugi. Neiesaku ,

Добавление комментария

Поля отмеченые * заполнять обязательно.

назад на список новостей

Реклама
Поделись радостью
Сравнение домов из бруса и каркасных домов: что лучше выбрать дома из бруса под ключ цена <a href=doma-iz-brusa-pod-klyuch1.ru>doma-iz-brusa-pod-klyuch1.ru</a> .

doma_iz_brusa_bhsa

Какие материалы используют для каркасных домов под ключ каркасные дома под ключ <a href=karkasnye-doma-pod-klyuch-01.ru>karkasnye-doma-pod-klyuch-01.ru</a> .

karkasnye_doma_hvKl

Отзывы о пансионатах для пожилых: что говорят реальные клиенты платные пансионаты для пожилых людей <a href=pansionaty-dlya-pozhilyh1.ru>pansionaty-dlya-pozhilyh1.ru</a> .

pansionat_tzol


Войтирегистрация