Provocējošais vijolnieks Žils Apaps muzicēs kopā ar pianisti Diānu Ketleri

Rinta Bružēvica, 08.06.2015., 07:39

Rīgas festivāla koncertā "Šūberts, Ravels un Prokofjevs" 19. jūnijā Mazajā ģildē klausītājus gaida tikšanās ar talantīgo un nepakļāvīgo franču vijolnieku Žilu Apapu un Londonā dzīvojošo pianisti Diānu Ketleri.

Diāna KetlerePrese Žilu Apapu dēvē par dumpīgo zvaigzni. Viņš mīl sēdēt uz skatuves malas un muzicējot šūpot kājas pat visprestižākajās koncertzālēs. Viņš mēdz pēkšņi pārtraukt koncertu, lai parunātos ar kādu no klausītājiem. Apapam spēles laikā tīk arī uzsvilpot.
 

"Viņš ir vispatiesākais no 21. gadsimta vijolniekiem," par Žilu Apapu savlaik izteicies leģendārais Jehūdi Menuhins. Alžīrijā dzimušais amerikāņu vijolvirtuozs Žils Apaps (1963) ir viens no mūsdienu neparastākajiem mūziķiem, slavens robežu pārkāpējs. Viņš vienlaikus žilbina un mulsina. Bēthovenam Žils Apaps piešķir čigāniskus vaibstus, Vivaldi – īru folkmūzikas akcentus, bet, dzirdot Mocarta Trešā vijolkoncerta kadenci, kritiķi krīt šokā, bet klausītāji apjukumā sarosās – sak’, kur gan pazudis pats Volfgangs Amadejs?

Arī citādi Žils ir nepieradināts: dīvains, provocējošs, nepakļāvīgs. Uz tikšanos ar presi ierodas saplēstos džinsos un, kaut dēvēts par bohēmas dvēseli, labprātāk laiku pavada vienatnē, dzīvojot pieticīgā koka namiņā bez televizora. Šāda veida askētisms viņā raisot ceļošanas kāri. Zemeslodi Apaps ir apceļojis vairāk nekā vienu reizi.

Žils Apaps izglītojies Nicas mūzikas konservatorijā un Lionas Nacionālajā konservatorijā, vēlāk izglītības ceļu turpinājis Kērtisa universitātē ASV, un no 1986. gada par savām mājām sauc Kaliforniju (vairāk nekā desmit gadus Apaps bijis Santabarbaras simfoniskā orķestra koncertmeistars).

Pasaules uzmanību Apaps iekarojis ar neparasto spēju organiski sapludināt mūzikas žanrus un stilus, ikkatram šķietami ierastajam opusam piešķirot savas personības valdzinājumu un oriģinālu interpretāciju.

Diāna Ketlere sākusi spēlēt klavieres piecu gadu vecumā. E. Dārziņa mūzikas skolā viņa mācījusies pie pedagoģēm F. Bulavko un A. Pāžes, 17 gadu vecumā kļuvusi par 1. prēmijas laureāti J. Vītola Latvijas pianistu konkursā.1993. gadā Diāna ar izcilību beigusi profesora T. Biķa klasi J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. No 1992. gada līdz 1994. gadam viņa arī mācījusies profesora K.H. Kamerlinga klasē Zalcburgas Mozarteum akadēmijā. 1995. gadā Diāna ar augstāko apbalvojumu (DipRAM) beigusi Londonas Karalisko Mūzikas akadēmiju. Viņa uzstājusies Lielbritānijā, Austrijā, Vācijā, Beļģijā, Kanādā, Nīderlandē, Krievijā, Lietuvā, Japānā. Viņas interpretācijā notikuši vairāku P. Vaska un J. Karlsona skaņdarbu pirmatskaņojumi Lielbritānijā. Viņa spēlējusi Šveicē ("Gstaad Musik Sommer Festival"), Itālijā ("Ravello Music Festival"), muzicējusi kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, uzstājusies kā Zalcburgas Kamerfilharmonijas soliste. Pašlaik Diāna ir profesore Londonas Karaliskajā Mūzikas akadēmijā.

Biļetes "Biļešu paradīzes" kasēs.


0 коментариев Комментирование доступно всем.
Добавление комментария

Поля отмеченые * заполнять обязательно.

назад на список новостей

Реклама
Prāta darbnīca - ļauj prātam darboties!
Поделись радостью
Спасибо за статью, было познавательно! а вот еще кое-что интересное по теме: яндекс плюс Может, кому-то пригодится.

Berry

Theme site super 000*** ru.hc.lv

MWKqVooMYB

Theme site super 000*** hc.lv

fXjbvyAOtM


Войтирегистрация