Aicinās Saeimas pārstāvjus risināt vides pieejamības jautājumus
Ginta Bormane, 21.10.2008., 07:39Lai aktualizētu vides pieejamības nepilnības, atbalsta programmas neredzīgiem cilvēkiem „DIA:logs” organizatori un Latvijas neredzīgie cilvēki ceturtdien, 23. oktobrī plkst. 13:00 pie LR Saeimas galvenās ieejas uzrunās deputātus.
Kā arī pasniegs viņiem īpašu dāvanu – plāksnīti ar uzrakstu “Latvijas Republikas Saeima” braila rakstā, kā arī pētījumu par vides pieejamības problēmām Latvijā.
Neredzīgie cilvēki Saeimas priekšsēdētāju Gundaru Daudzi aicinās ar laiku uzrakstu braila rakstā pielikt pie Saeimas ēkas, kā arī veikt izmaiņas likumdošanā neredzīgo cilvēku atbalstam.
„Būt neredzīgam nenozīmē būt nespējīgam kaut ko darīt. Mums ir vajadzīga drošības sajūta un praktiska palīdzība, kas atvieglotu orientēšanos apkārtējā vidē. Pati darīšana ir mūsu rokās, un mēs to esam gatavi izmantot,” informē Māris Ceirulis, Liepājas neredzīgo biedrības vadītājs.
Pētījumā par vides pieejamības standartiem atklātas pamatvajadzības, kas turpmāk būtu jāņem vērā atbildīgajām personām, labiekārtojot apkārtējo vidi, kā arī iestāžu iekštelpas. Ārējās vides pieejamības standarti paredz ietvju, brauktuvju šķērsošanas vietu, gājēju pāreju un sabiedrisko transportlīdzekļu, kā arī to pieturvietu aprīkošanu ar redzes invalīdiem pieejamu un uztveramu informāciju. Iekšējās vides labiekārtošana nosaka iestāžu durvju, nosaukuma plāksnīšu, koplietošanas telpu, gaiteņu un kāpņu aprīkošanu atbilstoši redzes invalīdu vajadzībām.
Tā kā neredzīgie cilvēki orientējas pārsvarā paļaujoties uz tausti un dzirdi, svarīgi ir bīstamas vietas apzīmēt ar īpaša reljefa segumu, kā arī ieviest skaņu signāla norādes, rāda pētījumā apkopotā informācija. Savukārt vājredzīgiem cilvēkiem ļoti palīdzētu lielākas drukas norādes, kā arī kontrastējošu krāsu apzīmējumu ieviešana. Datus par vides pieejamības standartiem apkopojusi Liepājas neredzīgo biedrība, sadarbībā ar Latvijas neredzīgo biedrību un apvienību Apeirons, vadoties no citu valstu pieredzes un tipiskām problēmsituācijām Latvijā.
„Apkārtējās vides labiekārtošana ļautu daudziem neredzīgajiem un cilvēkiem ar redzes traucējumiem drošāk doties ārā uz ielas, kā arī dotu iespēju patstāvīgi veikt tās pašas darbības, kuras ikdienā veic redzīgie,” stāsta Ilze Pilsētniece, Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētāja.
Latvijā ir vairāk nekā 7000 neredzīgu cilvēku, kuri vides pieejamības problēmu dēļ aptuveni 98 % sava laika pavada „četrās sienās”. Projekta DIA:logs iniciatori – „Latvijas Zvērinātu notāru padome” un „Ideju foruma bibliotēka” – vēršoties pie Saeimas pārstāvjiem, vēlas informēt par niansēm, kuras vajadzēt ievērot turpmāk uzlabojot pilsētvidi, tādejādi atvieglojot redzes invalīdu ikdienu.
Vvalkyie
Hola, volia saber el seu preu.TedSax
Great post. I was checking constantly this blog and I'm impressed! Very helpful info specifically the last part :) I care for such info a lot. I was looking for this particular info for a long time. Thank you and good luck. (Francisco)Launa